خبرها

استاد احمد خواجه نصیر طوسی درگذشت

از شمار دو چشم یک تن کم
وز شمار خرد هزاران بیش

استاد احمد خواجه نصیر طوسی (1304-1400) معلم مولف، مترجم، ویراستار و مروج علم و اخلاق چشم از جهان فرو بست.

استاد طوسی همراه روان شادان دکتر محمود بهزاد و هوشنگ شریف‌زاده نویسنده کتابهای علوم تجربی دوره راهنمایی بودند که در اوایل دهه پنجاه در مدارس تدریس می شد. موضوع فصل اول کتاب علوم آن سالها این بود:” اندیشه وکردار دانشمندان چگونه است؟”. این فصل با این هدف در ابتدای کتاب علوم آمده بود که جامعه ما به تولید علم برسد نه مصرف کننده باشد.

استاد طوسی تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی در دانشسرای عالی دانشگاه تربیت معلم به پایان رساند. وی کارشناس ارشد و معاون سازمان کتاب های درسی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد سابق و ویراستار ارشد گروه شیمی و مجله شیمی مرکز نشر دانشگاهی بود.

استاد طوسی از اواخر دهه شصت همکاری خود را به عنوان کارشناس و سرویراستار گروه علوم پایه با انتشارات فاطمی آغاز کرد. زمانی که گروهی از برترین استادان و کارشناسان آموزش و پرورش، که عمدتا در حوزه علوم پایه و ریاضیات تخصص داشتند، از سال ها قبل در انتشارات فاطمی گرد یکدیگر جمع شده بودند تا تلاشی هدفمند و موثر برای ارتقای آمورش و یادگیری دانش آموزان و معلمان بردارند.

 ترجمه مجموعه 6 جلدی طرح فیزیک هاروارد (برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران)، مجموعه 2 جلدی فیزیکدانان بزرگ و همکاری در ویرایش بیش از 50 عنوان از کتابهای انتشارات فاطمی در حوزه علوم پایه تنها بخشی از همکاری ارزشمند استاد طوسی با انتشارات فاطمی است.

 

پیکر پاک استاد احمد خواجه نصیر طوسی در روز جمعه اول مرداد 1400 با تلاش موسسه فرهنگی فاطمی و حمایت و همکاری صمیمانه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خانه ابدی سپرده شد.

موسسه فرهنگی فاطمی درگذشت این استاد ادب و علم و اخلاق را به جامعه علمی و آموزشی کشور صمیمانه  تسلیت می گوید. روانش شاد و راهش پر رهرو باد.

1 نظر در “استاد احمد خواجه نصیر طوسی درگذشت

  1. عبئالجلیل مستشاری گفت:

    جلال همواره در حال نوشتن و یاد دادن بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.