شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۴
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

استیو جابز چه کسی بود؟

استیون پال جابز، معروف به استیو جابز، در سال 1955 در سان‌فرانسیسکو آمریکا به دنیا آمد. پدر او اهل سوریه و مادرش یک آلمانی-سوییسی تبار بود که هر دو در آمریکا دانشجو بودند. این امکان برای آن‌ها که هر دو 23 سال داشتند وجود نداشت که از جابز به عنوان فرزند خود نگهداری کنند. به همین خاطر پل رینهولد جابز و همسرش کلارا هاگوپیان استیو را به فرزندی قبول کردند و در حقیقت نام خانوادگی جابز، از نام پدرخوانده‌اش گرفته شده است.

پدرخوانده‌ی استیو جابز که یک مهندس حرفه‌ای کارخانه لیزر بود، به او مقدمات الکترونیک را آموخت. مادر جابز نیز حسابدار بود و پیش از شروع مدرسه خواندن را به او آموخت. جابز همواره در پاسخ به اینکه به فرزندانش چه چیزی خواهد آموخت می‌گفت: «تنها می‌خواهم برای آن‌ها به همان خوبی باشم که پدرم برای من بود و در تمام مدت زندگی‌ام نیز به این مسئله فکر می‌کنم.»

دوران ابتدایی مدرسه برای استیو بسیار کسل‌کننده بود. به جز معلم سال چهارم ابتدایی‌اش که استیو از او به عنوان یک قدیس یاد می‌کند، زیرا که به استیو کمک کرد تا سال پنجم را به صورت جهشی بخواند و زودتر تحصیلات ابتدایی را به پایان برساند. جابز پس از پایان دوران دبیرستان در کالج رید مشغول به تحصیل شد که تنها یک ترم آن را ادامه داد و در نهایت انصراف داد.

 

در همین دوران و در کالج رید بود که استیو با دانیل کوتکی آشنا شد. هر دوی آن‌ها به مکتب‌های شرقی نظیر بودا علاقه داشتند. این علاقه تا جایی ادامه پیدا کرد که جابز و کوتکی برای دیدار با یک عالم دینی هندی، در سال 1974 به هند سفر کردند. تاثیر این سفر بر جابز به گونه‌ای بود که پس از هفت ماه با سر تراشیده و ردای هندی به آمریکا بازگشت.

 

در سن 21 سالگی جابز به همراه دوستش استیو وازنیاک 25 ساله شرکت اپل را در گاراژ خانه‌ی پدرخوانده‌اش افتتاح کرد. اولین محصول آن‌ها رایانه‌ی «اپل یک» بود که به قیمت 666 دلار و 66 سنت فروخته می‌شد. فروش رایانه‌های اپل بیشتر و بیشتر شد و اپل توانست به موقعیت خوبی در بازار دست یابد. به طوری که در چهارمین سال فعالیت این شرکت کامپیوتری، با عرضه سهام در بازار بورس، سرمایه‌ی بیشتری به نسبت شرکت خودروسازی فورد در موقعیت مشابه کسب کرد. موفقیت‌های اپل همچنان ادامه یافت که در نهمین سال تاسیس این شرکت، استیوجابز در پی کشکمشی که با یکی از مدیران ارشد شرکت داشت، با تصمیم هیئت مدیره، از شرکت شخصی خودش اخراج شد.

 

جابز پس از اخراج از شرکت اپل، شرکت نکست کامپیوتر را تاسیس کرد. این شرکت موفق به تولید رایانه‌هایی قدرتمند شد که اولین مرورگر اینترنت جهان نیز روی آن آزمایش شد. پس از یازده سال دوری، شرکت اپل تصمیم به خرید شرکت نکست گرفت و به این ترتیب زمینه بازگشت جابز به شرکت خودش فراهم شد.

استیو جابز در اثر درد کلیه مجاب به عکس‌برداری می‌شود که از طریق همین عکس‌برداری پزشک او متوجه وجود تومورهای سرطانی می‌شود. از آنجایی که جابز اعتقادی به جراحی و پیگیری روند درمانی نداشت، اقدام دیرهنگام او برای جراحی و درمان، منجر به پیشرفت سرطان در بدن او شد. سرانجام استیو جابز در سال 2011 و در سن 56 سالگی، درگذشت.

 

 

 

مارک تواین می‌گوید: «کسی که کتابِ خوب نخواند با کسی که نمی‌تواند بخواند فرقی ندارد.» نقل قول دیگری می‌گوید: «هرچه بیش‌تر بخوانید؛ چیزهای بیش‌تری یاد می‌گیرید. هرچه بیش‌تر یاد می‌گیرید؛ با دنیاهای ناشناختۀ بیش تری آشنا می شوید.»

بیش‌تر کسانی که کتاب‌خوان هستند، مایلند­­ کتاب مورد علاقه‌شان را بخوانند. بعضی دوست دارند رمان بخوانند؛ برخی مایلند فقط بر روی یک موضوع خاص متمرکز شوند؛ مثلاً‌ داستان‌‌های علمی یا تخیلی.

مطالعۀ زندگی‌نامۀ مشاهیر نیز مورد علاقه و توجه خیلی از کتابخوان‌ها به ویژه نوجوانان و جوانان‌ است. خواندن زندگی نامه، اگر به روشی جذاب نوشته شده باشد، می‌تواند مثل یک داستان پلیسی مهیج باشد. در عین حال می‌تواند ارزشمند‌ترین تجربه‌ها و درس‌های زندگی را به خواننده بیاموزد که یقیناً در رشد و توسعۀ دانش و شخصیت او تأثیرگذار خواهد بود. زندگی‌نامه آمیخته‌ای است از ماجراجویی‌ها، شهرت‌ها، ستیزها، تضادها، ایستادگی‌ها، شکست‌ها و پیروزی‌ها؛ بنابراین همۀ عناصر لازم برای تبدیل شدن به یک کتاب خواندنی و جذاب را در بردارد. از سوی دیگر، زندگی‌نامه ابزاری است برای آموزش خلاقیت، تفکر،‌ استنتاج، داوری و پژوهش برای حل مسئله؛ البته همۀ زندگی‌نامه‌ها چنین ویژگی هایی را ندارند، ولی خواننده حق انتخاب دارد.

مجموعۀ «چه کسی بود؟» تمام ویژگی‌های یک زندگی‌نامۀ خوب را دارد. این مجموعه با نگاهی داستان‌گونه، با بیانی شیرین، همراه با اطلاعاتی دقیق، برای نوجوانان و جوانان تألیف شده است. تصاویر ساده و دلنشین کتاب‌ها بر جذابیت آن افزوده است. انتشارات فاطمی در مرحلۀ دوم پنج عنوان از کتاب‌های این مجموعه را که شامل دانشمندان و مشاهیر علمی و فرهنگی جهان هستند، انتخاب و ترجمه کرده است.

انتشارات فاطمی امیدوار است این مجموعه مورد توجه نوجوانان و جوانان کشور و به ویژه کارشناسان آموزش و پرورش قرار گیرد. هدف دیگر ناشر از ترجمه و انتشار این مجموعه، ارائه و توسعۀ چنین الگویی برای نگارش زندگی‌نامۀ مشاهیر ایرانی است که امید است در آیندۀ نزدیک در اختیار کودکان، نوجوانان و جوانان این مرزوبوم قرار گیرد.

برای خرید کتاب با 10% تخفیف اینجا کلیک کنید
گروه بندی کتاب ها