شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۴
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

نیوتون چه کسی بود؟

ایزاک نیوتون، فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و فیلسوف انگلیسی بود که در سال 1642 میلادی متولد شد. به دلیل تولد زودرس، بدنی نحیف و جثه‌ی کوچکی داشت که همیشه او را از فعالیت‌های بدنی سخت و خشونت‌های دوران مدرسه دور نگاه می‌داشت. از جمله آثار مشهور نیوتون، کتاب «اصول ریاضی فلسفه‌ی طبیعی» است که در آن نظریه گرانش را مطرح می‌کند. همچنین به اصول بنیادین علم مکانیک کلاسیک را با قوانین حرکت اجسام پایه‌گذاری کرد.

نیوتون در دوره‌ای به کیمیاگری و علم شیمی علاقمند شد و زمان زیادی را صرف مطالعات این چنینی می‌کرد. به طوری که نتیجه آزمایش تار موی نیوتون پس از مرگ نشان داد که میزان جیوه‌ی موجود در بدن اون پنجاه برابر میزان مجاز بوده است. همین موضوع علت حواس‌پرتی او را توجیه می‌کند. به طوری که گفته می‌شود ساعت‌ها پس از بیدار شدن، همچنان دراز کشیده در افکارش فرو می‌رفت و فراموش می‌کرد که باید بلند شود.

نیوتون در کنار فعالیت‌های علمی چندین مسئولیت سیاسی نیز داشت. او سه دوره نماینده مجلس بود در این سه دوره کلامی جز درخواست بستن پنجره‌ها از او شنیده نشد. در دوره‌ای ناظر ضرابخانه سلطنتی بود و از سال 1703 تا پایان عمرش ریاست انجمن سلطنتی بریتانیا را بر عهده داشت.

نیوتون و لایبنیتز بر سر اینکه کدامیک برای اولین بار حساب دیفرانسیل و انتگرال را ابداع کرده است اختلاف داشتند. لایبنیتز از انجمن سلطنتی بریتانیا درخواست کرد که کمیته‌ای بی‌طرف تشکیل داده و به بررسی این موضوع بپردازد. در آن زمان نیوتون خود ریاست این انجمن را بر عهده داشت و کمیته‌ای متشکل از دوستان خود برای بررسی این موضوع ترتیب داد. نتیجه بررسی این کمیته چیزی جز حقانیت نیوتون و محکومیت لایبنیتز نبود. نیوتون حتی گزارش کمیته بازرسی را خودش نوشت.

نیوتون سرانجام در سن 84 سالگی درگذشت و در کلیسای وست مینیستر به خاک سپرده شد. این کلیسا مکان سنتی مراسم تاج‌گذاری، ازدواج و تدفین شاهان و شهبانوهای بریتانیایی است و نیوتون اولین دانشمندی است که به این افتخار دست می‌یابد.

مارک تواین می‌گوید: «کسی که کتابِ خوب نخواند با کسی که نمی‌تواند بخواند فرقی ندارد.» نقل قول دیگری می‌گوید: «هرچه بیش‌تر بخوانید؛ چیزهای بیش‌تری یاد می‌گیرید. هرچه بیش‌تر یاد می‌گیرید؛ با دنیاهای ناشناختۀ بیش تری آشنا می شوید.»

بیش‌تر کسانی که کتاب‌خوان هستند، مایلند­­ کتاب مورد علاقه‌شان را بخوانند. بعضی دوست دارند رمان بخوانند؛ برخی مایلند فقط بر روی یک موضوع خاص متمرکز شوند؛ مثلاً‌ داستان‌‌های علمی یا تخیلی.

مطالعۀ زندگی‌نامۀ مشاهیر نیز مورد علاقه و توجه خیلی از کتابخوان‌ها به ویژه نوجوانان و جوانان‌ است. خواندن زندگی نامه، اگر به روشی جذاب نوشته شده باشد، می‌تواند مثل یک داستان پلیسی مهیج باشد. در عین حال می‌تواند ارزشمند‌ترین تجربه‌ها و درس‌های زندگی را به خواننده بیاموزد که یقیناً در رشد و توسعۀ دانش و شخصیت او تأثیرگذار خواهد بود. زندگی‌نامه آمیخته‌ای است از ماجراجویی‌ها، شهرت‌ها، ستیزها، تضادها، ایستادگی‌ها، شکست‌ها و پیروزی‌ها؛ بنابراین همۀ عناصر لازم برای تبدیل شدن به یک کتاب خواندنی و جذاب را در بردارد. از سوی دیگر، زندگی‌نامه ابزاری است برای آموزش خلاقیت، تفکر،‌ استنتاج، داوری و پژوهش برای حل مسئله؛ البته همۀ زندگی‌نامه‌ها چنین ویژگی هایی را ندارند، ولی خواننده حق انتخاب دارد.

مجموعۀ «چه کسی بود؟» تمام ویژگی‌های یک زندگی‌نامۀ خوب را دارد. این مجموعه با نگاهی داستان‌گونه، با بیانی شیرین، همراه با اطلاعاتی دقیق، برای نوجوانان و جوانان تألیف شده است. تصاویر ساده و دلنشین کتاب‌ها بر جذابیت آن افزوده است. انتشارات فاطمی در مرحلۀ دوم پنج عنوان از کتاب‌های این مجموعه را که شامل دانشمندان و مشاهیر علمی و فرهنگی جهان هستند، انتخاب و ترجمه کرده است.

انتشارات فاطمی امیدوار است این مجموعه مورد توجه نوجوانان و جوانان کشور و به ویژه کارشناسان آموزش و پرورش قرار گیرد. هدف دیگر ناشر از ترجمه و انتشار این مجموعه، ارائه و توسعۀ چنین الگویی برای نگارش زندگی‌نامۀ مشاهیر ایرانی است که امید است در آیندۀ نزدیک در اختیار کودکان، نوجوانان و جوانان این مرزوبوم قرار گیرد.

برای خرید کتاب با 10% تخفیف اینجا کلیک کنید
گروه بندی کتاب ها