شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۴
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

پیکاسو چه کسی بود؟

پابلو پیکاسو، نقاش،  مجسمه‌ساز، طراح صحنه و شاعر و سفالگر اسپانیایی بود که به عنوان یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم شناخته می‌شود. پیکاسو در سال 1881 در شهر مالاگا اسپانیا به دنیا آمد و بیشتر عمر خود را فرانسه زندگی کرد و نهایتا سال 1973 در آنجا درگذشت.

نام اصلی پیکاسو پابلو دیه‌گو خوسه فرَنسیسکو د پائولا خوان رمدیوس ترینیداد روییس ای پیکاسو بود که ترکیبی از نام خویشاوندان او و چند قدیس است. پدرش خوزه رویز بلاسکو بود و در حقیقت پیکاسو نام خانوادگی مادرش بود.

پیکاسو بسیار نوآور و پرکار بود و هیچگاه دست از جستجو و تحقیق برنمی‌داشت. پیکاسو و ژرژ براک، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی را خالق سبک کوبیسم می‌دانند.

در جریان سرقت تابلوی مونالیزا از موزه لوور، گیوم آپولینر و پابلو پیکاسو به عنوان مظنونین این سرقت بازداشت شدند که پس از بازجویی اولیه بی‌گناهی آن‌ها ثابت شده و آزاد می‌شوند.

از پیکاسو آثار ارزشمندی به یادگار مانده که تابلوی نقاش و مدلش، از جمله آثار مشهور اوست که در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود. این اثر در سال 1975 وارد ایران شد و اکنون بیش از 100 میلیون دلار ارزش‌گذاری شده است.

مارک تواین می‌گوید: «کسی که کتابِ خوب نخواند با کسی که نمی‌تواند بخواند فرقی ندارد.» نقل قول دیگری می‌گوید: «هرچه بیش‌تر بخوانید؛ چیزهای بیش‌تری یاد می‌گیرید. هرچه بیش‌تر یاد می‌گیرید؛ با دنیاهای ناشناختۀ بیش تری آشنا می شوید.»

بیش‌تر کسانی که کتاب‌خوان هستند، مایلند­­ کتاب مورد علاقه‌شان را بخوانند. بعضی دوست دارند رمان بخوانند؛ برخی مایلند فقط بر روی یک موضوع خاص متمرکز شوند؛ مثلاً‌ داستان‌‌های علمی یا تخیلی.

مطالعۀ زندگی‌نامۀ مشاهیر نیز مورد علاقه و توجه خیلی از کتابخوان‌ها به ویژه نوجوانان و جوانان‌ است. خواندن زندگی نامه، اگر به روشی جذاب نوشته شده باشد، می‌تواند مثل یک داستان پلیسی مهیج باشد. در عین حال می‌تواند ارزشمند‌ترین تجربه‌ها و درس‌های زندگی را به خواننده بیاموزد که یقیناً در رشد و توسعۀ دانش و شخصیت او تأثیرگذار خواهد بود. زندگی‌نامه آمیخته‌ای است از ماجراجویی‌ها، شهرت‌ها، ستیزها، تضادها، ایستادگی‌ها، شکست‌ها و پیروزی‌ها؛ بنابراین همۀ عناصر لازم برای تبدیل شدن به یک کتاب خواندنی و جذاب را در بردارد. از سوی دیگر، زندگی‌نامه ابزاری است برای آموزش خلاقیت، تفکر،‌ استنتاج، داوری و پژوهش برای حل مسئله؛ البته همۀ زندگی‌نامه‌ها چنین ویژگی هایی را ندارند، ولی خواننده حق انتخاب دارد.

مجموعۀ «چه کسی بود؟» تمام ویژگی‌های یک زندگی‌نامۀ خوب را دارد. این مجموعه با نگاهی داستان‌گونه، با بیانی شیرین، همراه با اطلاعاتی دقیق، برای نوجوانان و جوانان تألیف شده است. تصاویر ساده و دلنشین کتاب‌ها بر جذابیت آن افزوده است. انتشارات فاطمی در مرحلۀ دوم پنج عنوان از کتاب‌های این مجموعه را که شامل دانشمندان و مشاهیر علمی و فرهنگی جهان هستند، انتخاب و ترجمه کرده است.

انتشارات فاطمی امیدوار است این مجموعه مورد توجه نوجوانان و جوانان کشور و به ویژه کارشناسان آموزش و پرورش قرار گیرد. هدف دیگر ناشر از ترجمه و انتشار این مجموعه، ارائه و توسعۀ چنین الگویی برای نگارش زندگی‌نامۀ مشاهیر ایرانی است که امید است در آیندۀ نزدیک در اختیار کودکان، نوجوانان و جوانان این مرزوبوم قرار گیرد.

برای خرید کتاب با 10% تخفیف اینجا کلیک کنید
گروه بندی کتاب ها