شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۴
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

گالیله چه کسی بود؟

گالیلئو گالیله، دانشمندی ایتالیایی بود که  در قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی زندگی می‌کرد. علیرغم اینکه پدرش او را برای تحصیل پزشکی به دانشگاه پیزا فرستاد، او در نجوم، ریاضی و فیزیک متبحر شد و منجر به وقوع تحولات بزرگی در زمینه علوم و پیدایش علوم نوین شد.

کوپرنیک مدت‌ها پیش از گالیله اعلام کرده بود که خورشید به دور زمین نمی‌چرخد و این باور کلیسا هیچ اساس علمی ندارد. گالیله نیز به این نظریه معتقد بود و باور داشت این زمین است که به دور خورشید می‌چرخد. رد این نظریه که زمین مرکز جهان است، برای کلیسا سنگین و به معنای دشمنی گالیله با کلیسا بود. به همین خاطر در دادگاه تفتیش عقاید محکوم شد و تنها با توبه از مجازات مرگ نجات پیدا کرد.

گالیله در دادگاه تفتیش عقاید

گالیله در توبه‌نامه اجباری خود این چنین می‌گوید:

در هفتادمین سال زندگی ام در مقابل شما اربابان دین و دنیا به زانو درآمده‌ام و در حالی که کتاب مقدس را در آغوش می‌فشارم اعلام می‌کنم که ادعایم مبنی بر چرخش زمین به گرد خورشید ناشی از مستی بوده و سراسر اشتباه و دروغ است.

گالیله در سال 1642 میلادی درگذشت. پس از فرود اولین انسان در کره ماه در سال 1969، پاپ ژان پل دوم دستور داد تا موضوع ارتداد گالیله یک بار دیگر بررسی شود. به همین خاطر در سال 1992 کلیسا و در پی اثبات نظریه محوریت خورشید، کلیسای کاتولیک بخشودگی گالیله را 350 سال پس از مرگش اعلام کرد!

 

مارک تواین می‌گوید: «کسی که کتابِ خوب نخواند با کسی که نمی‌تواند بخواند فرقی ندارد.» نقل قول دیگری می‌گوید: «هرچه بیش‌تر بخوانید؛ چیزهای بیش‌تری یاد می‌گیرید. هرچه بیش‌تر یاد می‌گیرید؛ با دنیاهای ناشناختۀ بیش تری آشنا می شوید.»

بیش‌تر کسانی که کتاب‌خوان هستند، مایلند­­ کتاب مورد علاقه‌شان را بخوانند. بعضی دوست دارند رمان بخوانند؛ برخی مایلند فقط بر روی یک موضوع خاص متمرکز شوند؛ مثلاً‌ داستان‌‌های علمی یا تخیلی.

مطالعۀ زندگی‌نامۀ مشاهیر نیز مورد علاقه و توجه خیلی از کتابخوان‌ها به ویژه نوجوانان و جوانان‌ است. خواندن زندگی نامه، اگر به روشی جذاب نوشته شده باشد، می‌تواند مثل یک داستان پلیسی مهیج باشد. در عین حال می‌تواند ارزشمند‌ترین تجربه‌ها و درس‌های زندگی را به خواننده بیاموزد که یقیناً در رشد و توسعۀ دانش و شخصیت او تأثیرگذار خواهد بود. زندگی‌نامه آمیخته‌ای است از ماجراجویی‌ها، شهرت‌ها، ستیزها، تضادها، ایستادگی‌ها، شکست‌ها و پیروزی‌ها؛ بنابراین همۀ عناصر لازم برای تبدیل شدن به یک کتاب خواندنی و جذاب را در بردارد. از سوی دیگر، زندگی‌نامه ابزاری است برای آموزش خلاقیت، تفکر،‌ استنتاج، داوری و پژوهش برای حل مسئله؛ البته همۀ زندگی‌نامه‌ها چنین ویژگی هایی را ندارند، ولی خواننده حق انتخاب دارد.

مجموعۀ «چه کسی بود؟» تمام ویژگی‌های یک زندگی‌نامۀ خوب را دارد. این مجموعه با نگاهی داستان‌گونه، با بیانی شیرین، همراه با اطلاعاتی دقیق، برای نوجوانان و جوانان تألیف شده است. تصاویر ساده و دلنشین کتاب‌ها بر جذابیت آن افزوده است. انتشارات فاطمی در مرحلۀ دوم پنج عنوان از کتاب‌های این مجموعه را که شامل دانشمندان و مشاهیر علمی و فرهنگی جهان هستند، انتخاب و ترجمه کرده است.

انتشارات فاطمی امیدوار است این مجموعه مورد توجه نوجوانان و جوانان کشور و به ویژه کارشناسان آموزش و پرورش قرار گیرد. هدف دیگر ناشر از ترجمه و انتشار این مجموعه، ارائه و توسعۀ چنین الگویی برای نگارش زندگی‌نامۀ مشاهیر ایرانی است که امید است در آیندۀ نزدیک در اختیار کودکان، نوجوانان و جوانان این مرزوبوم قرار گیرد.

برای خرید کتاب با 10% تخفیف اینجا کلیک کنید
گروه بندی کتاب ها