دوشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۹
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

بورسیۀ کار شناسی ارشد دانشگاه استنفورد، به نام مریم میرزاخانی نام‌گذاری شد.

 

دانشکدۀ علوم انساني و علوم دانشگاه استنفورد هدیه‌ای 800.000 دلاری از طرف روزبه یاسینی‌فرد و انوشه انصاری (که مهندس و کارآفرین هستند) برای برقراری بورسیه‌ای در مقطع کارشناسی ارشد به یاد مريم میرزاخانی (استاد ریاضیات) دریافت کرده است.

میرزاخانی، متخصص برجستۀ ریاضیات محض، اولین و تا به امروز تنها بانوی برندۀ مدال فیلدز است، که آن را نوبل ریاضیات می‌دانند. او در جولای 2017 در سن چهل سالگی بر اثر سرطان سینه درگذشت.

بورسیۀ کارشناسی ارشد مریم میرزاخانی برای حمایت از دانشجویان کارشناسی ارشد دپارتمان ریاضی در نظر گرفته شده است. اعطاییۀ انصاری و یاسینی فرد در کنار 400.000 دلار اعطایی از سوی مؤسسۀ ویلیام و فلوریا هیولت، 2/1 میلیون دلار اعانۀ وقفی ایجاد می‌کند.

یاسینی فرد و انصاری، که متعلق به جامعۀ بزرگ ایرانی آمریکایی هستند، می‌گویند که میرزاخانی الهام  بخش آن‌ها بوده و کارهایش نمونه‌ای از نقشی است که جامعۀ ایرانی در کل تاریخ در علوم انسانی، هنر و علوم داشته است.

میرزاخانی در تهران متولد شد و پیش از این که برای ادامۀ تحصیل در دورۀ کارشناسی ارشد به دانشگاه هاروارد برود، در دانشگاه شریف تحصیل کرده است. یاسینی می‌گوید: «آنچه میرزاخانی به ریاضیات افزوده، هم سنگ نوآوری‌های پیشگامانۀ خوارزمی در بیش از دوازده قرن پیش است، و برای آن نوآوري‌ها خوارزمی را پدر جبر می‌خوانند. انوشه و من این بورسیه را ایجاد کردیم تا بر نقش چشمگیر او در این مقطع از تاریخ نوری افکنده باشیم.»

بورسیۀ کارشناسی ارشد مریم میرزاخانی به جذب و حمایت نسل بعدی پیشگامان ریاضیات کمک خواهد کرد. اِلنی آیونل، استاد و رئیس دپارتمان ریاضی، می‌گوید که بی‌ثباتی در کمک‌های دولتی به علوم طبیعی، اهمیت این گونه بورسیه‌ها را بیش از پیش کرده است. او می‌گوید: «دانشجویان کارشناسی ارشد امیدهای آینده هستند. واقعاً لازم است که چنین بورسیه‌هایی داشته باشیم که دانشجویان نخبه را به استنفورد بیاوریم تا به آرزوهایشان و آنچه را که به آن عشق می‌ورزند جامۀ عمل بپوشانند.»

یاسینی‌فرد برای کارهای پیشگامانه‌اش در ابداع  اتصال اینترنتی از طریق کابل تلویزیونی، که به کلی صنعت باند پهن را تغییر داده است، به عنوان «پدر مودم کابلی» شهرت جهانی دارد. انصاری از مؤسسین و مدیرعامل شرکت پرودا است که از پیشگامان اینترنت چیزها (internet of things) است، که هم نخستین ایرانی و هم نخستین زنی است که با هزینۀ شخصی‌اش به فضا رفته است.

یاسینی‌فرد می‌گوید: »من و انوشه به این خاطر این بورسیه را ایجاد کردیم که نمی‌خواستیم مرگ زودهنگام مریم، او و دستاوردهایش را به باد فراموشی بسپارد. امیدواریم این بورسیه انگیزه‌های جوانان و به ویژه بانوان ریاضیدان را بیدار کند تا این حوزه را دنبال کنند و پژوهش‌های نوآورانه انجام دهند، و الهام بخش این افراد باشد تا همچون مریم این‌قدر فروتن و این‌قدر تأثيرگذار باشند.»

گروه بندی کتاب ها