شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

فرهاد حسن‌زاده به عنوان يكي از پنج نويسنده برتر جايزه هانس كريستين اندرسن سال 2018 انتخاب شد

فرهاد حسن زاده به عنوان یکی از ۵ نفر برتر جایزۀ هانس کریستین اندرسن  2018 IBBY -نوبل ادبیات کودک- انتخاب شد. وی با نویسندگانی از کشورهای فرانسه، ژاپن، سوییس و نیوزیلند رقابت خواهد کرد. نتیجه رقابت در نمایشگاه بولونیا 2018 اعلام خواهد شد.

فرهاد حسن‌زاده از نویسندگانی است که در تمامی حوزه‌های ادبی از داستان کودکان، نوجوانان تا رمان برای بزرگسالان دست به نگارش زده‌است. کتاب «چتری با پروانه‌های سفید» از ایشان به زودی توسط انتشارات فاطمی به چاپ می‌رسد.

وی در مورد این داستان، چنین می‌گوید: «داستان این کتاب به صورت اپیزودیک بیان می‌شود. به این ترتیب که سه داستان متفاوت در هم گره خورده‌اند و در قالب یک داستان بیان می‌شوند.»

به گفته حسن‌زاده، شخصیت‌های هرکدام از داستان‌ها در این کتاب گره و مشکل خاص خود را دارند و در جایی از داستان به هم وصل می‌شوند.
وی درباره میزان درک کودکان از این‌گونه داستان‌ها نیز اظهار می‌کند: در ادبیات، مخصوصا ادبیات کودک، به تکنیک اپیزودیک خیلی کم پرداخته شده است و اغلب داستان‌های کودک تکنیک خاصی ندارند. به نظر من باید ذائقه مخاطب کودک را تغییر داده و گاهی آثاری نوشت که برخلاف کلیشه‌های رایج است.
 
حسن‌زاده همچنین توضیح می‌دهد: ویژگی دیگر این کتاب نیز این است که بیانی تصویری و سینمایی دارد. قرار است متن و تصویر این کتاب با زوایایی سینمایی کادربندی و نگاشته شود. براین اساس قرار است به اتفاق تصویرگر استوری بردی تهیه کنیم تا بر اساس آن با همکاری و مشارکت یکدیگر بتوانیم کتاب را به طور شایسته‌ای راهی بازار نشر کنیم. 

گروه بندی کتاب ها