دوشنبه ۱۳۹۷/۷/۳۰
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

کتاب «تمساح‌های رودخانه تامبونان» نامزد گروه داوری «داستان دوره ابتدایی» پانزدهمین جشنواره کتاب رشد

کتاب «تمساح‌های رودخانه تامبونان» بهعنوان یکی از نامزدهای نهایی گروه داوری «داستان دوره ابتدایی» پانزدهمین جشنواره کتاب رشد معرفی شد. بر اساس گزارش جشنواره رشد، داوران پس از بررسی 275 اثر در این گروه، در نهایت پنج اثر را برای دریافت عنوان اثر برگزیده معرفی کردهاند. این کتاب براساس افسانهای عامیانه از مالزی، نوشته شده‌ و حسین شیخ رضائی آن را ترجمه کرده است. 

سالهای سال، رودخانه‌ تامبونان در مالزی پر از تمساح بود و هیچ کس جرأت نزدیک شدن به رودخانه را نداشت. تمساحها برای سالها رودخانه را تصاحب کرده بودند؛ مردم دیگر ناامید شده بودند و تمساح‌ها را بزرگ‌ترین دشمن خود می‌دانستند. اما روزی اتفاقی عجیب می‌افتد: ناگهان همه تمساح‌ها ناپدید می‌شوند، انگار هیچ وقت هیچ تمساحی در آن رودخانه زندگی نمی‌کرده است.

راز این کوچ ناگهانی چیست؟ آیا تمساحها از ترس فرار کرده بودند یا شاید بیماری مهلکی سراغ همه آنها آمده بود؟ هیچ کدام! این راز در مهربانی پیرزنی نهفته بود که روزی با بخشش و لطفش توانست زندگی همه مردم روستا را تغییر دهد.

تمساح‌های رودخانه‌ تامبونان، داستان مهربانی‌های به‌ظاهر کم‌اهمیت است که ممکن است تأثیری بزرگ داشته باشند. مهربانی و بخششی که مثل موج ادامه پیدا می‌کند و بر اطرافیانش تأثیر می‌گذارد.

مجموعه داستان‌هایی برای فکر کردن شامل 13 جلد است كه در هر كتاب، داستاني كلاسيك يا افسانه‌اي از فرهنگ‌هاي مختلف روايت مي‌شود. در اين مجموعه، كودك علاوه بر داستانخوانی و آشنایی با داستان‌ها و افسانه‌هاي ملل ديگر، با مفاهيم فلسفي نيز درگير مي‌شود. اهميت اين مجموعه، تنها سرگرمي و لذت بردن كودك از داستاني جذاب نيست، بلكه پابه‌پاي تصاوير كتاب با فرهنگ تصويري و حال‌وهواي كشورهاي مختلف نيز آشنا مي‌شود. اين مجموعه 13 جلدي به موضوعاتي در حوزه روابط انساني مي‌پردازد، مانند ادب، دوستي، صلح، عشق، قول، اعتماد و خانواده.

خواندن اين مجموعه براي كودكان بالاي 6 سال مناسب است و در پرورش مهارت‌هاي ذهني آنان بسيار موثر خواهد بود.

گروه بندی کتاب ها