سه شنبه ۱۳۹۷/۸/۱
Skip Navigation Linksانتشارات فاطمی > آرشیو اخبار > متن خبر

طوطی برای اولین بار در ایران کتاب تصویری براساس هنر اوریگامی منتشر می‌کند

کتاب طوطی (بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی)، کتابی مصور بر اساس هنر اوریگامی را منتشر می‌کند.  این کتاب تصویری، رویکردی محیط‌‌‌زیستی دارد و با تکنیک‌های اوریگامی تهیه می‌شود. ایده‌پرداز و نویسندۀ ‌این کتاب نازنین عباسی است که از یک سال پیش این پروژه را با همکاری علیرضا علاءالدینی آغاز کرده‌است.        

بنا به گفته نازنین عباسی، مراحل تولید این کتاب از یک سال پیش آغاز شد. وی مراحل تولید را این‌گونه شرح داد که در ابتدا داستان نوشته شد و بر اساس آن ساخت شخصیت‌ها و فضاسازی آغاز شد. نازنین عباسی دربارۀ دلیل انتخاب اوریگامی می‌گوید: «من برای اجرای این کتاب از اوریگامی استفاده کردم چون احساس می‌کردم تاکنون در حوزۀ کتاب کودک و نوجوان، توجه چندانی به این هنر نشده است. کتابی با این سبک تاکنون در ایران منتشر نشده و این تکنیک برای اولین بار در کشور اجرا می‌شود.» وی در ادامه افزود: «در این کتاب، شخصیت‌های اوریگامی جاندار شده‌اند و هریک روایتی را بازگو می‌کنند. متنی که برای این کتاب نوشته‌ام زمینه محیط‌زیست دارد و بنابراین با توجه به این رویکرد، اوریگامی مناسب‌ترین گزینه بود. هر شخصیت این داستان بارها و بارها بررسی شده‌اند تا در سایزهای مختلف و حس‌های مختلف ساخته شوند و درنهایت، هر شخصیت بر اساس استوری بورد توسط علیرضا علاءالدینی اجرا شد.»

نازنین عباسی متولد ۱۳۶۰ است و دانش‌آموختۀ کارشناسی نقاشی و کارشناسی ارشد تصویرسازی است. عباسی در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان منتخب چهارمین جشنوارۀ بین‌المللی تصویرگری CJ کره جنوبی معرفی شد و در سال ۲۰۱۵ نیز نامزد دریافت جایزۀ دوسالانه تصویرگری (IBBY) براتیسلاوا شد.

علیرضا علاءالدینی در طراحی و ساخت اوریگامی‌های این کتاب تصویری با نازنین عباسی همکاری دارد. وی متولد ۱۳۳۸ و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشتۀ تاریخ است. علاءالدینی از سال ۱۳۷۳ با هنر اوریگامی آشنا شد و تاکنون پنج نمایشگاه هنری در سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ و همچنین دو نمایشگاه جانبی در هفتۀ فرهنگی سفارت ژاپن برگزار کرده است. او عضو هیئت‌علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و به‌عنوان برگزیدۀ نمایشگاه اوریگامی ژاپن (NOA) معرفی شده است. 

گروه بندی کتاب ها